Orpik - Gončar: Elitní obranná dvojice Penguins

Pokud nyní obránce Penguins Brooks Orpik prožívá nejlepší období v celé své dosavadní kariéře, potom poslední lednové dny se dají označit za nejhorší.

"To bylo?vůbec bych nečekal, že se to někdy stane," řekl Orpik o své dvouzápasové zkušenosti na postu útočníka. "Moje kariéra se rozhodně neubírala tím správným směrem."

Něco takového služebně nejstarší hráč Penguins v těchto dnech rozhodně nemůže tvrdit. Orpik má za sebou nejlepší sérii play-off svého života a po dvoudenním zaslouženém odpočinku se může chystat na dalšího soupeře letošních vyřazovacích bojů. Ottawa Senators dokázala Penguins v prvním kole play-off nastřílet pouze pět branek a ofenzivní hvězdy jako jsou Dany Heatley a Jason Spezza nedaly jediný gól. Trenér Michel Therrien tvrdí, že příčina jejich neúspěchu byla zřejmá.

"Hlavně za to může Gonchar s Orpikem," řekl Therrien. "V naprosté většině případů byli na ledě, dokonce i na venkovních zápasech. Rozhodně jim patří velký dík."

Sergej Gonchar, který pravděpodobně odehrál nejlepší základní část své dosavadní kariéry, řekl, že Orpik za poslední tři měsíce podává excelentní výkony. "Hodně si věří," řekl Gonchar. "Hraje velice dobře do těla. Zlepšuje se v každé herní činnosti. Když jsme na ledě, tak se stará o defenzivní záležitosti a já se díky tomu můžu věnovat útočení. Zblokuje hodně střel."

"Brooks odvede hodně neviditelné práce. Jde o herní činnosti, které pomáhají vyhrávat zápasy."

Orpik se 1. července stane volným hráčem bez omezení a jeho cena tak může ještě vzrůst. Rozhodně již nebude pobírat 1, 075 mil. dolarů jako doposud. Penguins budou mít na začátku léta sice patnáctimiliónový prostor pod platovým stropem, avšak vzhledem k tomu, že GM Ray Shero bude muset podepsat s několika klíčovými hráči nový kontrakt, to vypadá, že Orpik bude muset odejít jinam.

Navíc sám hráč bude možná chtít odejít, neboť si s trenérem Therrienem zrovna dvakrát nerozumí. "Před měsícem za mnou přišel můj agent a zeptal se mě, jestli o tom chci mluvit. Řekl jsem mu, že raději počkám na konec play-off," řekl Orpik. "V této fázi sezóny se není čeho obávat."

"Na mé rozhodnutí bude mít vliv hned několik faktorů. A i když o tom nechci teď mluvit, přesto o tom stále přemýšlím."

A Orpik má jistě na paměti, že to byli právě Penguins, kteří mu dali možnost vypracovat se ve stabilního ligového obránce. Z celkové osmnáctky draftu 2000 se nakonec stal nenápadným vůdcem mužstva. "V poslední době podávám stabilní výkony," řekl Orpik. "To je v téhle lize asi to nejdůležitější. Dokonce i starší hráči jako je Darryl vám to potvrdí. Jsem rád, že jsem dostal šanci."
Therrien přiřadil Orpika ke Goncharovi poprvé na konci února. Od té doby se zvýšil jeho čas strávený na ledě a začal častěji chodit na oslabení. Z posledních šestnácti zápasů (včetně play-off) jeho formace z 64 oslabení inkasovala pouze osmkrát.
Jeho dosavadní výkony tak zcela kontrastují s koncem ledna, kdy si pokládal otázky, proč se vlastně ocitl na levém křídle čtvrté řady. Orpik však na veřejnosti odmítl přiznat jakékoli rozčarování a celou záležitost vzal jako nezbytnou zkušenost. "Před několika lety bych řekl něco hloupého nebo bych jednal zcela odlišně," řekl. "Já jsem však již dozrál a díky tomu jsem se z toho poučil."

21. 04. 2008, Will

Další články týkající se hráče Sergei Gonchar

14. 08. 2015 - Penguins podepsali na zkoušku Sergeie Gonchara
07. 07. 2010 - Sergei Gonchar: "Chtěl jsem zůstat"
23. 10. 2009 - Kvůli zraněnému zápěstí bude Gonchar chybět až šest týdnů
23. 10. 2009 - Sergei Gonchar: "Jednalo se o čistý zákrok"
07. 03. 2009 - Sergej Gončar: Zachránce Penguins?
30. 09. 2008 - Sergei Gonchar až na půl roku mimo hru
21. 09. 2008 - Gonchar v přípravném zápase zraněn
14. 02. 2008 - Gončara nečeká jednoduchý návrat
03. 12. 2007 - Gonchar už trénuje, kdy nastoupí je však nejisté
04. 10. 2007 - Penguins jmenovali trojici alternativních kapitánů
28. 02. 2007 - Sergej Gončar a jeho (možná) životní sezóna

Česky English
Tabulka divize