Jak se vedlo v sezóně 2011/12 - Matt Cooke

Matt Cooke je hráčem, který byl v uplnulé sezóně pod velkým drobnohledem fanoušků jak Penguins tak soupeře. Ani tak ne díky svým hokejovým schopnostem, jako spíše díky tomu, že před sezónou prohlásil, že ze své hry hodlá vymýtit zákeřné a nebezpečné zákroky. S koncem sezóny můžeme říct, že se mu to podařilo na výbornou.

Výrazná statistika

Matt Cooke nastřílel v uplynulé sezóně celkem devatenáct gólů (nejvyšší počet v kariéře) a připsal si osmatřicet bodů (druhý nejvyšší počet v kariéře). Celkem čtyřiačtyřicet minut strávil na trestných lavicích, což je oproti sezóně 2010/11, kdy byl vyloučen na 129 minut, obrovský posun kupředu.

Zajímavost

22 (12+10) ze svých 38 bodů získal Cooke v posledních 33 zápasech základní části. Z velké části to bylo díky tomu, že mu několik zápasů dělal v jeho třetí formaci společnost Sidney Crosby. Podobné zlepšení zaznamenal i Tyler Kennedy, který Crosbyho s Cookem v útoku doplňoval. V prvních 49 zápasech nasbíral Cooke naopak pouze 16 (7+9) bodů.

Klady

Cooke minulou sezónou od základů změnil svoji hru. Upustil od diskutabilních zákroků, které v několika případech vedly k suspendaci a začal se soustředit na hokejovou stránku věci. Tresty dostával pouze dvouminutové a jen pětkrát odešel z ledu pykat za hrubost. Ostrá hra mu však zůstala (160 hitů, 37 získání puků) a byl tak velice platným útočníkem třetí řady a při oslabeních.

Zápory

Cookovi stále chybí vyrovnanost výkonů. Dokáže dát v jednom zápase dva góly (což se mu letos povedlo celkem pětkrát), ale rovněž dokáže mít sérii devatenácti zápasů bez gólu (to se mu letos povedlo také, od 13. prosince do 31. ledna).

Co si pamatovat

Zápas 6. října 2011. Byl to první zápas Cookovy nové, mnohem disciplinovanější, verze. Kanadský rodák v něm vstřelil dva góly, jeden při přesilovce, druhý v oslabení, a pomohl tak týmu k vítězství 4:3 na nájezdy na ledě tehdy posledního finalisty Stanley Cupu Vancouveru.

Co zapomentout

Zápas 16. prosince 2011. Penguins tehdy dostali od Ottawy šest gólů během prvních 28 minut zápasu a Cooke byl na ledě u dvou z nich. Zároveň byl zápas součástí jeho již zmíněné devatenácti zápasové série bez gólu.

Co dál?

Cooke má pro příští sezónu zaručené místo ve třetí řadě Penguins tak, jako žádný jiný hráč stejného týmu v řadě své. Proto bychom neměli řešit ani tak jeho, jako ty, kteří s ním budou hrát po boku. Vše nasvědčuje tomu, že jedním z těch hráčů bude Tyler Kennedy. Jordan Staal jako centr není příliš jistý, protože se spekuluje o jeho výměně do jiného klubu.