Smršť ve třetí třetině vedla k vítězství 6:3 nad Coloradem

Ve svém osmnáctém utkání letošní sezóny přivítali Tučňáci na svém ledě v Consol Energy Center tým Colorada, které vedl jako nový kapián český útočník Milan Hejduk. A přestože v zápase dvakrát prohrávali o dva góly, dokázali ho díky střelecké explozi ve třetí třetině, kdy vstřelili čtyři góly, nakonec dovést do vítězného konce a vyhráli 6:3.

Poprvé prohrávali Penguins o dva góly už v osmnácté minutě, kdy na 2:0 zvyšoval krásným kouskem Matt Duchene. Mezi kruhy si puk prostrčil mezi nohama a následnou backhandovou střelou nedal šanci brankáři Marc-Andre Fleurymu, který po jednozápasové pauze opět hájil branku Pens. První gól zápasu padl o dvě a půl minuty dříve, když se rovněž backhandem, tentokrát z bezprostřední blízkosti, prosadil Jay McCement.

Skóre 0:2 do konce třetiny nevydrželo, doubrankový náskok Colorada však ano. Na 1:2 nejprve snížil svojí už devátou brankou v sezóně Jordan Staal, když si dobře najel z pravého rohu kluziště na přihrávku uzdraveného Tylera Kennedyho a střelou zápěstím poprvé překonal brankáře Colorada Semyona Varlamova.

Na 1:3 pak Colorado odskočilo šestnáct sekund před první sirénou. To se David Jones prosmýkl přes obránce Paula Martina a střelou zápěstím poslal puk do sítě Fleuryho branky.

Po gólově plodné první třetině padl v té druhé gól pouze jeden. Postaral se o něj Pascal Dupuis, který dojel vyražený puk po střele a dopravil ho za brankovou čáru.

Ve třetí třetině se pak strhla gólová lavina. Ne však ze strany Avalanche, jak by se dalo oddtušit z názvu klubu, ale ze strany Penguins.

Začal ji svým gólem od modré čáry po minutě hry hráč, od kterého by to čekal málokdo - obránce Brooks Orpik. Ten se trefil poprvé v sezóně a téměř na rok přesně od svého posledního gólu, který zaznamenal 10. listopadu minulého roku.

Do vedení 4:3 se pak Pittsburgh dostal v pětačtyřicáté minutě zásluhou Evgeni Malkina, který vstřelil svůj pravděpodobně nejhezčí gól sezóny. Po převzetí puku od Jamese Neala se nejprve nádhrně prosadil jeden na jednoho přes Gabriela Landeskoga a poté neméně perfektní kličkou do forhandu překonal brankáře Varlamova.

"V útočné třetině jsme byli už dlouho a tak byli hráč soupeře už unavení. Prohodil jsem si puk mezi nohama obránce a pak šel sám na brankáře. Nevím, gól se mi líbil," prozradil se svým typickým šibalským úsměvem střelec Malkin.

O další asi tři minuty později přišla chvíle Jamese Neala, který stále bojuje o čelo střelcké tabulky celé NHL. Svým dvanáctým gólem se osamostatnil na jejím druhém místě, když ztrácí pouhý jeden zápis na vedoucího Phila Kessela z Toronta. Prosadil se zasunutím do zcela odkryté branky v přesilové hře po křížné přihrávce Steve Sullivana, která nádhreně prošla přes celé útočné pásmo.

Na konečných 6:3 uzavřel skóre zápasu individuální akcí obránce Kristopher Letang. Ten převzal puk na vlastní polovině hřiště, po levé straně se dostal do útočného pásma, kde backhandovou kličkou obelstil jak obránce Shane O´Briena, tak brankáře Varlamova.

Podle několika hráčů Penguins hlavní zvrat v zápase nenastal ve třetí třetině, ale v přestávce mezi prvními dvěma. To si v kabině hráči vysvětlili, že pokud chtějí uspět, musí svoji hru od základů změnit. Použili při tom několik peprných výrazů.

O tom, kdo měl při vyříkávání si situace hlavní slovo, nechtěl nikdo moc mluvit. S malou indicií však možná přišel Kristopher Letang: "Po první třetině jsme přišli do kabiny a někteří z nás řekli na plná ústa to, co si mysleli o naší hře. A měli pravdu. Neřeknu Vám, kteří hráči to byli, určitě však víte, že například Staalsy [Jordan Staal] je mnohem lepším řečníkem než Geno [Evgeni Malkin], který vede spíše svým příkladem na ledě."