Sidney, vítej zpět!

Ve velmi očekávaném zápase porazili Tučňáci na svém ledě divizního rivala NY Islanders 5:0. Navrátilec Sidney Crosby si připsal dva góly a dvě asistence a navázal tak na výkony z konce miunlého roku, kdy svými výkony válcoval celou NHL.

Crosby začal zápas pětapadesát sekund dlouhým střídáním, a hned si mohl po návratu připsat první asistenci, když za brankou přenechal puk Chrisovi Kunitzovi. Ten si s ním totiž vyjel před branku a následující střelou backhendem líznul břevno soupeřovy branky, kterou v tomto zápase hájil švédský brankář Anders Nilsson.

První gól zápasu na sebe nenechal dlouho čekat, v čase 05:24 ho nevstřelil nikdo jiný než právě Sidney Crosby, nejsledovanější muž dnešního večera. A udělal to způsobem pro sebe typickým, jako by ho dlouhá pauza vůbec nepoznamenala. Na středu hřiště převzal puk od Pascala Dupuise, bleskově ho zpracoval a ve veliké rychlosti si to namířil do útočného pásma, kde přebruslil bráncího Andrew MacDonalda a zpravé strany překonal Nilssona backhandovou střelou.

Gól měl obrovskou odezvu od publika, které začalo burácet, skandovat Crosbyho jméno a hnát svůj tým do útoku. Ten se jim odvděčil perfektní hrou, při které si vytvářel spoustu šancí a nutil soupeře faulovat.

První přesilovka přišla v desáté minutě a na ledě se poprvé objevili pohromadě Sidney Crosby, Evgeni Malkin a James Neal. Během ní měl Malkin po přihrávce Crosbyho obrovskou šanci, když střílel na odkrytou branku a nastřelil břevno.

Další zajímavou situací v této přesilové hře byl první ostrý hit na Crosbyho, na mantinel ho za brankou narazil Travis Hamonic. Pittsburghský kapitán se z něj však v pohodě otřepal a hrál dál.

V sedmnácté minutě navýšili Penguins vedení na 2:0. Postaral se o to svým druhým gólem sezóny sváteční střelec Brooks Orpik. Sidney Crosby mu na modré čáře předložil puk a Orpik tvrdou ranou prostřelil vše, co mu stálo v cestě a poslal puk ze svého pohledu do levého horního růžku branky.

Do konce první třetiny hráli Penguins ještě dvě přesilové hry, během kterých se však gólově neprosadili.

To přišlo až ve třetině druhé, kdy se v její čtvrté minutě při další početní výhodě trefil Evgeni Malkin. Ten nejprve tečoval střelu Kristophera Letanga od modré, puk šel však pouze do brankové konstrukce, od které se odrazil zpět na hůl Malkina. Ruský útočník jej pak s přehledem uklidil do branky. Druhou asistenci na tento gól si připsal Sidney Crosby.

Čtvrtý gól Penguins v zápase přidal asi o dvě a půl minuty později Steve Sullivan, kterého nádhernou přihrávkou našel Evgeni Malkin. Sullivanovi stačilo nastavit hůl a usměrnit kotouč do sítě.

Do konce druhé třetiny se pak už moc zajímavého neudálo. Za zmínku možná stojí dvě ubráněná oslabení v podání Penguins, během nichž se činil také druhý navrátilec do sestavy Pens Zbyněk Michálek.

Třetí třetina začala podobně jako ta druhá, tedy velkým tlakem Pittsburghu. Ve velké šanci se ocitl nejprve Jordan Staal, který se snažil dostat do sítě ztracený puk po střele Matta Cooka. Po něm se o pár desítek sekund později prosadil svým druhým gólem v zápase Sidney Crosby.

U pravého mantinelu se otočkou zbavil dotírajícího Milana Jurčiny a poté na branku vyslal relativně jednoduchou backhandovou střelu, která Nilssona překvapila a propadla mu za jeho záda. Fanoušci v hale byli opět u vytržení a znovu začali skandovat Crosbyho jméno, jejich miláček si připsal už čtvrtý bod v zápase.

O pár minut později měl Crosby šanci završit hattrick. Vyjel si zpoza branky před brankoviště, kde mu pěkně clonil Chris Kunitz. Jeho střela však mířila doprostřed branky a neměla šanci na úspěch.

Ve druhé polovině třetí třetiny zbrzdily pittsburghskou ofenzivní snahu tři vyloučení za sebou, když na trestnou lavici putovali postupně Zbyněk Michálek, Jordan Staal a Chris Kunitz. Penguis je však přežili bez újmy a mohli se tak znova vrhnout do útoku.

Na ledě se objevila nově složená formace Crosby, Malkin, Neal, která se dosud objevila pouze v přesilovkách a hned vytvořila dvě slibné šance. V obou střílel Malkin po příhrávkách Crosbyho. Gól do konce zápasu ale už i přes další šanci Chrise Kunitze nepadl a tak si Penguins připsali vítězství 5:0.

V brance Penguins nastoupil Marc-Andre Fleury, který pochytal všch devětadvacet střel soupeře a připsal si tak druhou nulu v sezóně, opět proti NY Islanders. I přes tento skvělý výkon byl však dnes hrdinou zápasu někdo jiný, a to navrátilec Sidney Crosby.