Shero, Holmgren: nastupující generace generálních manažerů

Paul Holmgren, Ray Shero. Dva generální manažeři dvou klubů NHL, jejichž osudy mnohé spojuje i rozděluje.

Oba znamenají nové etapy svých klubů. Oba jsou nástupci odcházející generace generálních manažerů. Oba jsou generálními manažery klubů, mezi nimiž panuje odvěká rivalita ? Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins. Jeden rozvážný, druhý pohotově jednající.
 
Těžké začátky
 
Ray Shero i Paul Holmgren začali své kariéry generálních manažerů za poměrně náročných podmínek. Když už se nějaký klub NHL odhodlá udělat změny, tak výměna generálních manažerů bývá nejzásadnější. Oba nastupující generální manažeři nahradily klubové legendy. Shero se stal nástupcem Craiga Patricka, Holmgren Bobby Clarka.
 
Pittsburgh Penguins prožili v ročníku 2005-06 snad jednu z nejhorších sezón v historii. Přitom se očekávalo, že díky novým podmínkám a díky nakoupeným hráčům se jim bude dařit. Generální manažer Craig Patrick, který v klubu působil bezmála sedmnáct let, se však nedokázal přizpůsobit novým podmínkám v NHL a jím nakoupení hráči zcela vyhořeli. Proslýchá se, že Patrick nadělal spousty chyb, s jejichž následky se musel jeho nástupce potýkat ještě letos.
Následné změny na sebe nenechaly dlouho čekat. Zanedlouho, po skončení základní části, byl 25. května 2006 jmenován Ray Shero, pro kterého to byl první nejvyšší manažerský post v kariéře. Předtím byl pouze asistentem generálního manažera v Ottawě a v Nashvillu.
 
Ve Philadelphii již nebylo něco v pořádku v play-off 2006, kdy ?Letci?, posíleni o Petera Forsberga, vypadli již v prvním kole. Židle s Bobby Clarkem se začala kývat. Výměna generálního manažera však vždy patří k nejtěžším a v případě Flyers to platilo dvojnásob. Clarke byl doslova ikonou klubu, neboť jako hráč vyhrál s Philadelphií jediné dva Stanley Cupy (1974, 1975) a jako generální manažer působil 19 let. Jako definitivní konec se ukázal být katastrofální vstup klubu do nové sezóny, kdy Flyers z osmi úvodních utkání šest prohráli a nic nenasvědčovalo tomu, že by nastala změna.
Nástupcem Clarka se nakonec stal organizací prověřený Paul Holmgren, který se koncem devadesátých let stal prvním bývalým hráčem Flyers, jenž se stal zároveň trenérem klubu. Holmgren původně zastával funkci asistenta a od 11. listopadu 2006 byl jmenován generálním manažerem klubu.
 
Rychle do práce
 
Oba začínající generální manažeři měli hned při startu nesnadnou úlohu. Z týmu ze dva tabulky museli udělat mužstvo pro play-off. Zatímco Shero něco takového dokázal, Holmgren si bude muset minimálně rok počkat.
 
Prvním úkolem Raye Shera bylo dát dohromady kompaktní tým, kde by nebyl přebytek neperspektivních hráčů. Především se musel vyrovnat s posilami, které přišly z ne příliš úspěšných výměn. Klub neprodloužil smlouvy se čtrnácti hráči a jal se výrazně ušetřit. Přes léto se zaměřil pouze na levné hráče, když získal hlavně obránce Marka Eatona a útočníky Dominica Moora a Nilse Ekmana. Více nebylo třeba. Shero se chtěl zaměřit na mladé hráče, podobně jako to dělal v Nashvillu, kde měl na starosti farmu v Milwaukee. Během sezóny pak musel zahlazovat další dva Patrickovy neúspěchy. Především se musel rozhodnout, co s neproduktivním Johnem LeClairem a přepláceným Jocelynem Thibaultem.
 
Situace Paula Holmgrena byla mnohem těžší. Nastupující generální manažer byl jmenován uprostřed sezóny, která se ještě dala zachránit. Flyers se sice ihned zbavili Petra Nedvěda, Niko Dimitrakose a Nolana Baumgartnera, avšak to zdaleka nestačilo. Holmgren se od začátku zaměřil na to, co bylo pro ?Letce? nejproblematičtější. Philadelphia dostávala hodně gólů a její zadáci nestíhali tempo hry. GM Flyers nejprve udělal dvě kompenzující výměny, ve kterých na čas získal Alexeje Žitnika. K dalším výraznějším změnám se nakonec odhodlal až v únoru, kdy již bylo jasné, že sezóna je totálně zpackaná. Ve výměně za Petera Forsberga získal především mládí. Podobně si počínal i při obchodování s Atlantou. Celkový výsledek? Několik výběrů v draftu, ale hlavně tři perspektivní obránci Braydon Coburn, Lasse Kukkonen a Ryan Parent a brankář Martin Biron.
 
Horké léto
 
Shero a Holmgren se na léto chystali rozdílným způsobem. Zatímco Shero potřeboval dolaďovat detaily, Holmgren zahájil radikální přestavbu mužstva. Každý to udělal opět po svém. Zatímco Shero byl na trhu s volnými hráči prakticky neviditelný, Holmgren se pustil do agresivního vyjednávání.
 
Penguins měli po celou letošní sezónu jeden problém a ten se chystali v létě řešit. Sidney Crosby, nový kapitán týmu, neměl kvalitního spoluhráče. Shero hned prvního července získal Petra Sýkoru a tím byl prakticky hotov. Dalším úkolem bylo dořešit mezeru v obraně ? přišel Darryl Sydor. GM Penguins se posléze zaměřil na to, co je mu vlastní ? kvalitní farmářský tým je základem silného hlavního týmu. Shero po zbytek léta hodlá sestavit opět silný tým ve Wilkes ? Barre.
 
Holmgren vlétl na trh s volnými hráči jako vichřice. Ostatní generální manažeři ani nestačili stíhat všechny jeho aktivity. Ještě než vypukla nákupní horečka, tak za lacino získal Scotta Hartnella a Kimmo Timonena. Prvního července neváhal a podpisem mnohaletého kontraktu vyhrál souboj o Dannyho Briera. Následně uskutečnil větší výměnu s Edmontonem, ve které se zbavil kritizovaného Pitkanena, aby získal mladého Lupula a nekompromisního obránce Jasona Smitha.A to prý zatím není vše. Flyers stále shánějí kvalitní útočníky.
 
Vyhlídky do budoucna
 
Shero má před Holmgrenem nepochybně výhodu. Nejenom, že je ve funkci o několik měsíců déle, ale také vlastní řadu mladých a nadějných hráčů, kteří dohromady tvoří unikátní tým. Na druhou stranu Holmgren zase operuje s daleko většími finančními prostředky, což činí jeho práci snazší.
 
Penguins už letos překvapit nemohou, proto bude generální manažer Penguins pod větším tlakem než letos. Nyní se neočekává pouze postup do play-off, ale i větší úspěchy ve vyřazovací části. Shero musí ještě doladit několik záležitostí, včetně zisku produktivního křídla a dalšího, fyzicky hrajícího obránce. Jeho práce ani přinejmenším nekončí.
 
Flyers sice skrze svého generálního manažera horečně nakupují a vyměňují, avšak až tak jednoduchá cesta k vítězství není. Holmgren bude muset i nadále zahlazovat stopy po Bobby Clarkovi, když jím nakoupení obránci budou potřebovat čas dozrát. Philadelphia se odpíchla ode dna. Nyní je pouze otázkou, jak vysoko.
 
 

17. 07. 2007, Will

Česky English
Tabulka divize

No Table

Tabulka konference

No Table

Železní muži
Rob Scuderi GP 119 v řadě
Nick Spaling GP 77 v řadě
Chris Kunitz GP 46 v řadě
Brandon Sutter GP 43 v řadě
Paul Martin GP 38 v řadě
Maxim Lapierre GP 30 v řadě
Blake Comeau GP 24 v řadě
Beau Bennett GP 24 v řadě
GP 16 v řadě
Ben Lovejoy GP 15 v řadě
Aktuální série
Sidney Crosby Pts 4 zápasy
Pts 2 zápasy
Patric Hornqvist Pts 2 zápasy
A 2 zápasy
Čekající na milník
Příští zápasy
Poslední zápasy
22. 4. at NY Islanders :
20. 4. vs NY Islanders :
18. 4. at NY Islanders :
16. 4. vs NY Islanders :
14. 4. vs NY Islanders :
5,180.00 Kč
Kanadské bodování
Justin Schultz 1 1 1 2
Evgeni Malkin 1 1 1 2
Phil Kessel 1 1 1 2
Dominik Simon 1 0 1 1
Brian Dumoulin 1 0 1 1
Kris Letang 1 0 1 1
Sidney Crosby 1 0 0 0
Góly
Justin Schultz 1 1 1 2
Evgeni Malkin 1 1 1 2
Phil Kessel 1 1 1 2
Sidney Crosby 1 0 0 0
Dominik Simon 1 0 1 1
Erik Gudbranson 1 0 0 0
Patric Hornqvist 1 0 0 0
Asistence
Dominik Simon 1 0 1 1
Justin Schultz 1 1 1 2
Evgeni Malkin 1 1 1 2
Brian Dumoulin 1 0 1 1
Phil Kessel 1 1 1 2
Kris Letang 1 0 1 1
Sidney Crosby 1 0 0 0
Výročí narození
Alek Stojanov 1973 (Kanada, 46 let)
Andy Chiodo 1983 (Kanada, 36 let)
Bob Stumpf 1953 (Kanada, 66 let)
Anketa
V dresu Pittsburghu bych v příští sezóně nejraději viděl

Phila Kessela
13056 hlasů, 22% (13056)
Jeff Skinner
12386 hlasů, 21% (12386)
Patricka Sharpa
12181 hlasů, 20% (12181)
T.J. Oshieho
12261 hlasů, 20% (12261)
Martina St. Louise
10388 hlasů, 17% (10388)

Celkem hlasů: 60272
Tento den v minulosti