Preview pro letošní sezónu

Penguins a Stanley Cup? Před několika lety něco nepředstavitelného. Nyní se ve městě oceli mluví o metách nejvyšších. Avšak tým Sidney Crosbyho je zatím pouze v začátcích, což nejlépe dokumentuje vyřazení v prvním kole play-off.

UPLYNULÁ SEZÓNA:

31 výher (plus 16 v prodloužení), 24 proher (11 v prodloužení), 105 bodů ? zlepšení o 47 bodů oproti loňské sezóně (4. nejlepší výkon v historii NHL)
 
O Penguins se na začátku uplynulé sezóny mluvilo spíše s despektem či spíše v dlouhodobější perspektivě, avšak druhá polovina sezóny ukázala, že tohle mladé a talentované mužstvo již něco dokáže. Na jaře byli Penguins dokonce považováni za černého koně play-off, nakonec z toho bylo celkem jednoznačné vyřazení v prvním kole a varování, že všechno má svůj čas.
 
V Pittsburghu se i přes tento dílčí neúspěch sezóna hodnotila více než pozitivně. ?Tučňáci? se po čtyřech sezónách podívali do play-off a NHL udivovali svým starým dobrým ofenzivním pojetím hry. V zámoří se navíc věří, že se Penguins podařilo překlenout temné období, což dovršuje i zahájení prací na stavbě nové haly, díky čemuž se klub v nejbližších třiceti letech nikam stěhovat nebude.
Uplynulá sezóna však také byla ve znamení několika rekordů, jenž by v rámci NHL neměly být zapomenuty. I v této kategorii dominoval útočník Sidney Crosby, který se stal nejmladším hráčem v historii NHL, který nasbíral 200 bodů. Crosbymu bylo 19 let a 207 dní a Gretzkyho překonal zhruba o tři měsíce. Dnes již kapitán Penguins se navíc stal i nejmladším hráčem historie, který dokázal získat Hart Trophy, Art Ross Trophy a Lester B. Pearson Award.
 
Tím však mládežnické rekordy nekončí. Jordan Staal se stal nejmladším hráčem, který vstřelil hattrick. Staalovi bylo v zápase proti Torontu 18 let a 153 dní. Starý rekord Jacka Hamiltona překonal o více jak měsíc. Mladší z bratrů Staalů navíc nastřílel sedm branek v oslabení a překonal dosavadní nováčkovský rekord, který držel John Madden (1999 ? 2000, 6 branek) a Gerry Minor (1980 ? 81, 6 branek).
 
Nakonec tři hráči základní sestavy nastříleli dvacet a více branek, když jim bylo pouze dvacet a méně let. Jmenovitě to byli Sidney Crosby (19 let), Jordan Staal(18 let) a Evgeni Malkin (20 let). Předtím se něco podobného povedlo Oilers (1980 ? 81) a Maple Leafs (1943 ? 44).
 
Výrazný vliv však měli i starší hráči či mnohdy již odepisovaní veteráni. Mezi záplavou mladíků se neztratil pittsburský patriot Marc Recchi, který jako jediný pamatuje zisk Stanley Cupu z roku 1991. ?The wrecking ball? většinu sezóny nastupoval po boku Crosbyho a ziskem 68 bodů ukázal, že stále nepatří do starého železa. Snad nejlepší sezónu v NHL si připsal ruský bek Sergej Gonchar, který si v obranné dvojici mimořádně rozuměl s dalším excelentním mladíkem Ryanem Whitneym a toto duo dohromady nasbíralo 126 kanadských bodů, přičemž v celé NHL byl o jediný bod lepší pouze tandem Pronger ? Niedermayer. Pořádek v obraně v první polovině sezóny pomohl udělat Mark Eaton, který výrazně zlepšil výsledky v oslabení.
Brankoviště již druhým rokem patří třiadvacetiletému Marc-Andre Fleurymu, který však má podle mnohých stále navíc. Fleury, jehož zdobí nenapodobitelný skluz na ledě, je však na brankáře stále mladý a proto je nutné mu stále dopřát čas. Dvojkou se letos již s jistotou stal Jocelyn Thibault, který tentokráte alespoň předváděl průměrné výkony a Fleury si tak mohl občas odpočinout.
 
Penguins se neztratili ani na udílení cen v Torontu, kde se kromě již jmenovaného Crosbyho stal Evgeni Malkin nováčkem roku a Michel Therrien skončil v hlasování o Jack Adams Trophy druhý.
 
NEJLEPŠÍ HRÁČ MUŽSTVA SEZÓNY 2006/2007

Zde nemůže být pochyb. Nejlepší hráč Penguins je zároveň nejlepší hráč celé NHL. Sidney Crosby se 120ti body vyhrál kanadské bodování NHL a v Torontu převzal první Hart Trophy v kariéře. Dnes již dvacetiletý útočník je tak právem považován za překonavatele Gretzkyho rekordů. Kromě výše zmiňovaných je nutné připomenout ještě jeden: Crosby se stal nejmladším hráčem v historii NHL, který nasbíral 200 bodů. Crosbymu bylo 19 let a 207 dní a Gretzkyho překonal zhruba o tři měsíce.

Je zde pádný důvod se domnívat, že tahoun Penguins ? pro letošní sezónu také kapitán ? nedosáhl svého maxima. GM Ray Shero pro něj totiž již druhým rokem shání vhodného spoluhráče. Najde ho letos v Petru Sýkorovi?
 
PŘÍCHODY A ODCHODY:

Generální manažer Ray Shero opět odvedl kvalitní práci, neboť získal vhodné posily jak pro hlavní tým, tak pro farmu ve Wilkes-Barre (AHL).
Hlavním úkolem léta přesto bylo sehnat spoluhráče k Sidney Crosbymu. S Gary Robertsem si Crosby v play-off nerozuměl, v samotném týmu se nenašel nikdo tak kvalitní. Výsledkem je příchod Petra Sýkory, kterého si v letos neúspěšném Edmontonu velice pochvalovali. Rodák z Plzně nakonec podepsal dvouletý kontrakt na 5,25 mil. dolarů.
Také obrana potřebovala někoho zkušenějšího. Shero v této záležitosti poměrně dlouho otálel až nakonec získal Darryla Sydora (naposledy Dallas). Sydor je sice zkušený obránce, avšak podle mnohých za zenitem. Svoji práci by měl však zastat.
 
Třetím velkým tahem pro hlavní tým byla výměna záložního brankáře. Penguins si se Sabres prohodily dvojky. Obě výměny však přišly v rozdílný den a tedy nebyly nijak spojené. Do Buffala se stěhuje Jocelyn Thibault, který byl posledním drahým nákupem bývalého GM Craiga Patricka v klubu, opačným směrem putuje Ty Conklin, jehož pozice dvojky je zřejmě nezpochybnitelná.
 
Další výměny již patřily především záložnímu týmu. Do branky ?Baby Pens? se vrací Dany Sabourin, z méně výrazných posil je nutno vyzdvihnout zejména Tima Brenta, který nyní bojuje o místo v sestavě v hlavním týmu.
 
Z odchodů si Penguins nedělají starosti. Michel Ouellet těžil z kvality spoluhráčů, Nils Ekman a Ronald Petrovický po zraněních do týmu nezapadli a klub o ně neprojevil zájem. Po šesti sezónách v klubu zřejmě odejde i obránce Josef Melichar.
 
MOŽNÉ SLOŽENÍ ÚTOKŮ:

Gary Roberts ? Sidney Crosby ? Petr Sýkora
Jordan Staal ? Evgeni Malkin ? Marc Recchi
Ryan Malone ? Maxime Talbot ? Erik Christensen
Colby Armstrong ? Tim Brent ? Georges Laraque
 
Sergej Gonchar ? Ryan Whitney
Darryl Sydor ? Brooks Orpik
Mark Eaton ? Kris Letang
 
Marc-Andre Fleury
Dany Sabourin či Ty Conklin
 
SEZÓNA 2007/08
 
Vyhrát je jedna věc, obhájit další. Přesně to v nové sezóně čeká Sidney Crosbyho. Dvacetiletý Kanaďan to bude mít zase o poznání těžší, vždyť s kapitánským céčkem na hrudi povede celé mužstvo. Laťku výš mají i jeho spoluhráči, kteří musí navázat na skvělé jarní výkony. Od Penguins se toho nyní očekává daleko více, když výsledky by měly přijít i v play-off. Mužstvo dostalo kvalitní posily, které by měly pomoci k úspěchu. Pokud Sydor zapadne do obrany a Sýkora si bude rozumět s Crosbym, tak by mohli být Penguins zase o něco lepší. Černí koně Východní konference, přesně jako před play-off.
 
Novinky z přípravného kempu:

Přípravný kemp Penguins je zajímavý i pro běžného fanouška NHL. Dvacítka letošního draftu, útočník Angelo Esposito, na něm totiž může překonat jeden rekord. Když se teprve osmnáctiletý Jordan Staal loni probojoval do sestavy Penguins, stal se sedmým prvním výběrem Penguins v řadě, který se objevil v hlavním týmu.* ?Tučňáci? tím srovnali rekord NHL, který může Esposito svou účastí v zahajovací sestavě překonat. Tomuto mladíkovi se však zatím nedává příliš velká šance na úspěch.
 
Dalším, kdo se pokouší o post v hlavním týmu, je vycházející hvězda na postu obránce Kris Letang. Penguins měli při jeho výběru na draftu poměrně šťastnou ruku (65. celkově v roce 2005) a nyní si ho hýčkají. Kapitán juniorských mistrů světa byl loni odeslán k juniorům na poslední chvíli. Nyní by měl v hlavním týmu zůstat.
 
Třetí velkou otázkou je souhra Sýkory s Crosbym. Pokud by si tato dvojice rozuměla, tak bychom mohli zvýšit Crosbyho šance na obhajobu Art Ross Trophy. Na odpověď si však budeme muset počkat až na začátek sezóny, neboť Sýkora si v přípravném utkání zlomil nos a ve zbytku přípravy již nenastoupí.
Překvapením letošního přípravného kempu se může stát Tim Brent, který před sezónou přišel z Anaheimu, kde pro něj nezbylo místo. Brentovi se daří v přípravě a nyní zůstává mezi třicítkou hráčů, která se zúčastní závěrečného speciálního cvičení ve West Pointu.
 
*Jmenovitě jsou to: Brooks Orpik (18. celkově v roce 2000), Colby Armstrong (21. celkově v roce 2001), Ryan Whitney (5. celkově v roce 2002), Marc-Andre Fleury (jednička v roce 2003), Evgeni Malkin (dvojka v roce 2004), Sidney Crosby (jednička v roce 2005) a Jordan Staal (dvojka v roce 2006).
 
 

23. 09. 2007, Will

Česky English
Tabulka divize

No Table

Tabulka konference

No Table

Železní muži
Rob Scuderi GP 119 v řadě
Nick Spaling GP 77 v řadě
Chris Kunitz GP 46 v řadě
Brandon Sutter GP 43 v řadě
Paul Martin GP 38 v řadě
Maxim Lapierre GP 30 v řadě
Blake Comeau GP 24 v řadě
Beau Bennett GP 24 v řadě
GP 16 v řadě
Ben Lovejoy GP 15 v řadě
Aktuální série
Sidney Crosby Pts 4 zápasy
Pts 2 zápasy
Patric Hornqvist Pts 2 zápasy
A 2 zápasy
Čekající na milník
Paul Martin GP 693
Marc-Andre Fleury GP 592
Brandon Sutter GP 491
Blake Comeau Pts 193
Rob Scuderi Pts 98
Brandon Sutter G 94
Beau Bennett GP 91
Rob Scuderi A 91
Příští zápasy
Poslední zápasy
Penguins na Z-Fan.cz
Kanadské bodování
Góly
Asistence
Výročí narození
Al MacNeil 1935 (Kanada, 88 let)
Paul Mulvey 1958 (Kanada, 65 let)
Trent Cull 1973 (Kanada, 50 let)
Wally Boyer 1937 (Kanada, 86 let)
Anketa
V dresu Pittsburghu bych v příští sezóně nejraději viděl

Phila Kessela
15248 hlasů, 23% (15248)
Jeff Skinner
13312 hlasů, 20% (13312)
Patricka Sharpa
13458 hlasů, 20% (13458)
T.J. Oshieho
12986 hlasů, 20% (12986)
Martina St. Louise
11135 hlasů, 17% (11135)

Celkem hlasů: 66139
Tento den v minulosti
2015 -Proti Columbusu Pens ukázali dobré i špatné
2011 -Zajímavosti k 27. září 2011
2011 -Dostanou se i letos Penguins pod 200?
2008 -Pittsburgh znovu vyhrál o gól
2006 -Pittsburgh si vybral Stewarta
2005 -Oznámena konečná soupiska
2005 -Přípravný zápas: Pittsburgh - Columbus 7:2