Pittsburgh jako za starých časů?

Jste fanoušek Penguins? Tak si zkuste představit, jako by poslední rok neexistoval. On vlastně hokejově vzato v zámoří opravdu zažil jisté vakuum. Nicméně zkusme fantaskní myšlenku ještě trochu přiexponovat. Probudili vás z roční hybernace a před obličej vám dali aktuální soupisku Pens. Dost možná by dobrovolný roční spánek vystřídala stejné dlouhá nedobrovolná mdloba.

Nové ekonomické pořádky nabídly netušené možnosti. A některé kluby si jich věru užívají. Mají-li k tomu ještě dostatečnou zásobárnu mladých talentů, může si fanoušek jen spokojeně mnout ruce a toužebně očekávat start nové sezóny. Existuje lepší marketingová propagace? Stěží. List Pittsburgh Post-Gazette přirovnává v nadsázce generálního manažera Pens Craiga Patricka k DJ'ovi, který v duchu melodie nové kolektivní smlouvy valí na fanoušky jeden hit za druhým.

Pittsburgh zbrojí jako o život. Jako by Mario Lemieux chtěl v možná poslední sezóně kariéry znovu zažít, co prožil v letech 91 a 92. Už loni přivábil klub do svých služeb ztraceného syna ? velezkušeného Marka Recchiho (37 let). Po skončení lock-outu měli Pens na své soupisce sedm mužů s úhrnným platem 5,5 miliónu. Jen Recchi (2,2 mil.) čněl přes hranici jednoho miliónu. Dostatečný prostor poohlédnout se navzdory dlouhodobě restriktivní finanční politice klubu po zajímavých posilách. S otevřením trhu volných agentů se pak začaly dít věci!

Momentální sestava Penguins nabízí tolik zajímavých jmen, až se z toho točí hlava. Postupně přišel Sergej Gončar (31) ? nejlépe střílející bek NHL posledních let, šikula Žigmund Pálffy (33), zkušený gólman Jocelyn Thibault (30), aktuálně pak ostřílený kanonýr John LeClair (36 let, podle informace listu Pittsburgh Post-Gazette na dva roky za 1,5 miliónu na sezónu), a jak věští zámořští novináři, podpis Pálffyho dvojčete, Josefa Stümpela, je prý jen otázkou času.

O věkové vyvážení se postará hromada talentovaného mládí. Na jejím vrcholku trůní jackpot draftové loterie Sidney Crosby (18), dále již podepsaní a většinou i vyzkoušení Ryan Malone (26), Konstantin Kolcov (24), Rico Fata (25), Josef Melichar (26), k tomu v brance super talent Marc Andre Fleury (20). V záloze přitom stále čekají Kris Beech (24), Milan Kraft (25), Alexej Morozov (28), Brooks Orpik (25) nebo Jevgenij Malkin (19)! Dokážete si představit větší nálož ofenzivního talentu, rychlosti a zkušenosti? A to jsme stále nejmenovali toho hlavního. Mario Lemieux si z pozice respektovaného vůdce nepochybně dohlédne, aby parta šlapala, jak má.

Vedle kvalitní hry dopředu, jejíž osazení v Pittsburghu skutečně asociuje staré dobré časy první poloviny devadesátých let, bude stejně důležité zabezpečit obranou fázi. O rozehrávku přesilovky a puky do jízdy šikovným útočníkům se nesporně postará Sergej Gončar. Na svou práci ale nemusí být sám. V této pozici se již předloni dostatečně etabloval Dick Tarnström (30), vůbec nejproduktivnější Tučňák v sezóně 2003-04 (52 bodů), který však zatím na nabídku čeká.

Craig Patrick přitom nezapomíná ani na dělníky, předmětem jejichž činnosti bude hlavně černá práce. Dvoucestné kontrakty podepsali dosavadní "farmáři", defenzivní útočníci Matt Hussey (26) a Matt Murley (25), z Tampy přišel Andre Roy (30). V pondělí podepsal smlouvu také zkušený bek Steve Poapst (36), který si zahrál ještě po boku kouče Eda Olczyka. Ten v Pittsburghu rovněž prodloužil, jeho výdělek bude činit v nadcházející sezóně pouhých 500 tisíc dolarů.

V Pittsburghu tak v součtu již podepsaných a chráněných agentů vzniká až nevídaný přetlak. Nahlas se diskutuje například možnost odchodu Krafta nebo Morozova, jež loni v létě odmítli kvalifikační nabídku na zhruba milión dolarů a jejichž talent se v rozporu s očekáváními vyvíjel příliš pomalu. "Rád bych podepsal, ale nemám z Pittsburghu vůbec žádné zprávy," informoval v pondělí novináře druhý nejproduktivnější hráč Pens z poslední sezóny Alexej Morozov. "Neslyšel jsem zatím absolutně nic."

Totéž se může stát zadáku Orpikovi, byť jeho projev v kempu mladíků zavdává zatím nejvíc optimismu, že v mužstvu zůstane. Craig Patrick si podle svého sdělení čas na vyřešení zmíněné trojice v hektické současnosti teprve hledá: "Udivíme, o čem se dá mluvit. Brzo to vyřešíme." Otazník se stále vznáší také nad Jevgenijem Malkinem, první volbou Penguins a druhou celkem v draftu 2004. Jeho odchod komplikuje odmítnutí smlouvy mezi NHL a IIHF ruskými ligovými kluby. Navzdory záviděníhodné personální situaci Pittsburghu by byla škoda ofenzivní klenot do hry nezapojit. Zvlášť v době, kdy může mít kolem sebe takovou spoustu učitelů. Třeba Sidney Crosbyho si vzal Mario Lemieux pod osobní patronát a nabídl mu dokonce dočasné bydlení ve vlastním domě.

Tvrdí-li se všeobecně, že teprve probíhající léto skutečně odhalí schopnosti managamentu v jednotlivých klubech, zaslouží si zatím Craig Patrick s Mario Lemieuxem jedničku jako vyšitou. Zda se jí bude slušet i podtrhnout, ukáže až nadcházející sezóna.

16. 08. 2005, Will

Česky English
Tabulka divize

No Table

Tabulka konference

No Table

Železní muži