Krátký a tragický život Briana Spencera

Následující minisérie článků jsou přepisy ze starých hokejových periodik Gól a Stadion, jenž nám zaslal RBarton. Doufám, že se vám budou líbit a inspirují k zasílání dalších zajímavých příspěvků.

Filmy ze sportovního prostředí velice často bývají nudné, hloupé a naivní, na míle vzdálené realitě. Typická vizitka hollywoodské produkce těchto dnů. Toho nedělního večera, někdy na přelomu kalendářního jara, však televizní společnost CBC převedla na obrazovce něco mimořádného. Inscenaci s názvem Gross Misconduct. Krutý trest.

Zmíněné dílo, nastudované podle knižní předlohy spisovatele Martina O´Malleyho, nemělo nic společného s bláznivým hokejovým seriálem Slap Shot, ani s pohádkou pro nejmenší, filmem The Mighty Ducks. Šlo o syrové, kruté a nesmírně deprimující dílo vyprávějící o hokeji, nejstrašnější, jaké jste kdy mohli spatřit. Po několik příštích dnů pronásledovaly děsivé myšlenky snad každého diváka. Nejen ty, kteří si po shlédnutí filmu obstarali knihu, aby pořádně pochopili smutný příběh Briana Spencera.

Mořské vlny na Floridě už skoro definitivně smetly vzpomínky na levého křídelního útočníka slavné NHL, který zemřel před více než pěti lety. Stal se obětí náhodného loupežného incidentu a nepochopitelné vraždy. I když vás možná někdo bude přesvědčovat, že na ní nic nepochopitelného nebylo. Brian Spencer totiž fušoval do pouličního prodeje drog...

Přeneseme se do roku 1970. Brian Spencer, obyčejný chlapec z Fort St. James z Britské Columbie, se dočkal zhmotnění velkého snu. Poprvé se měl objevit na televizní obrazovce v populárním pořadu Hockey Night in Canada jako hráč Toronta Maple Leafs. Ten slavný večer seděl Brianův terorizující a posedlý otec Roy Spencer doma v křesle u magické skříňky a těšil se na přenos utkání i vystoupení svého syna. Rozzuřen, že stanice CBC změnila na poslední chvíli plán a vysílala souboj Vancouveru s týmem California Seals, nasedl do automobilu a odjel do místního studia televizní společnosti. Tam pak držel zaměstnance v šachu nabitou pistolí. Když dorazila policie, pokusil se uprchnout a při následné přestřelce byl zasažen kulkou. Zůstal ležet v tratolišti krve.

Až do konce svého krátkého života hryzaly Briana výčitky svědomí, že jeho jméno se dává do souvislosti s otcovou bizarní smrtí. Přes nepříliš velký talent hrál s gustem až zarputilou zuřivostí, pročež se stal miláčkem diváků. Brianova kariéra měla hodně společného s tím, co je dnes v NHL považováno za zavrženíhodné. Byl hvězdou víc pro tvrdé pěsti a trestné minuty než za vstřelené branky a asistence.

?Televizní inscenace byla možná občas málo přehledná, ale na každý pád v jádru přesná. Brian byl skutečně mimořádný kluk,? prohlásil Garry Monahan, komentátor mužstva Vancouver Canucks, který hrával před lety se Spencerem v Torontu. ?Všichni ho považovali za pouhého rváče. Nemám stejný názor. Nekazil partu, měl ale cosi společného s Tigerem Williamsem. Vzpomínám na ráno, kdy ho informovali o úmrtí otce. Že byl zastřelen. I tak se rozhodl nastoupit do příštího utkání. Věděl, že táta by si nepřál nic jiného. Musel hrát.?

Bohužel, mimo led Spencer nedokázal najít správnou stopu, neuměl povolit. Všechno prožíval v plné intenzitě. Jeho palec jako by nepřetržitě tlačil na doraz červený knoflík s výrazný nápisem ?Sebezničení?. Sportovní dráha začala ztrácet na lesku, když mu táhlo na sedmadvacet. Do té doby vystřídal dresy Toronta, NY Islanders, Buffala a Pittsburghu. Ani ne za dva roky, strávené ve farmářských klubech, se rozhodl odejít, odložit hokejku s bruslemi. Přesunul se do zapadlé bažinaté oblasti na Floridě. Bydlel v nabouraném náklaďáku, opravoval rozbité stroje a stýkal se s bezvýznamnými darebáky a lidmi z podsvětí.

O rok později, v lednu 1987, se znovu objevil v podvědomí veřejnosti, když byl zatčen a obviněn v souvislosti s vraždou klienta jisté prostitutky. Naneštěstí právě tu dobu sdílela dívenka lehčího ražení onen oprýskaný náklaďák se Spencerem.

Gerry Hart, někdejší spoluhráč v New Yorku, který účinkoval v soudním procesu jako jeden z nejdůležitějších svědků, splatil část kauce na propuštění z vazby ve výši 50 000 dolarů a dopravil Briana za jeho druhou ženou Janet a dvěma syny. Sotva však byl Spencer odvezen, opustil svou stále nemocnou choť definitivně. Z chlapců se stali sirotci. O několik měsíců později totiž znovu ztraceného Briana, stejně jako kdysi jeho otce, zastřelili...

?Brian dostal příležitost učinit něco pozitivního ve svém životě, ale nedokázal se s tím vypořádat,? prohlásil Hart. ?Dostal druhou šanci. Třetí. Čtvrtou. Příliš mnoho lidí, snažících se mu pomoci, provedl peklem.? Larry Playfair, bývalý obránce Buffala a Spencerův kamarád z mládí, zase tvrdil: ?Film nepředstavil Briana v dobrém světle, nemůžu se vším souhlasit. Vždy mě přesvědčoval, že mám na to, abych se i já propracoval do NHL. Inspiroval mě. I kdyby až do konce svého života vykrádal banky, a to nedělal, nic nezmění mé mínění. Zůstal pro mne hrdinou.?

Ať už byl Brian Spencer v jádru dobrý nebo zlý, na jednom faktu se již opravdu nic nezmění. Jeho život byl příliš krátký, posetý tragickými momenty. Přesto zůstane Brian ?Spinner? Spencer navždy v paměti hokejových fanoušků kanadsko-americké NHL.

13. 08. 2006, Will

Česky English
Tabulka divize

No Table

Tabulka konference

No Table

Železní muži
Rob Scuderi GP 119 v řadě
Nick Spaling GP 77 v řadě
Chris Kunitz GP 46 v řadě
Brandon Sutter GP 43 v řadě
Paul Martin GP 38 v řadě
Maxim Lapierre GP 30 v řadě
Blake Comeau GP 24 v řadě
Beau Bennett GP 24 v řadě
GP 16 v řadě
Ben Lovejoy GP 15 v řadě
Aktuální série
Sidney Crosby Pts 4 zápasy
Pts 2 zápasy
Patric Hornqvist Pts 2 zápasy
A 2 zápasy
Čekající na milník
Příští zápasy
Poslední zápasy
6. 4. vs Ottawa 4:0
5. 4. at Columbus 5:4
1. 4. vs Washington 1:3
31. 3. vs Montreal 5:2
29. 3. at New Jersey 4:3
1,180.00 Kč
Kanadské bodování
Góly
Asistence
Výročí narození
Pat Riggin 1959 (Kanada, 59 let)
Ron Meighan 1963 (Kanada, 55 let)
Anketa
V dresu Pittsburghu bych v příští sezóně nejraději viděl

Phila Kessela
11743 hlasů, 21% (11743)
Jeff Skinner
11357 hlasů, 21% (11357)
Patricka Sharpa
11275 hlasů, 21% (11275)
T.J. Oshieho
11108 hlasů, 20% (11108)
Martina St. Louise
9340 hlasů, 17% (9340)

Celkem hlasů: 54823
Tento den v minulosti