Jágr vs. Lemieux

Poprvé od sezóny 2002-03 se proti sobě utkali dva dlouholetí spoluhráči ? Mario Lemieux a Jaromír Jágr. Jako při posledním vzájemném duelu i dnes vyučoval učitel svého žáka. Za Rangers nastoupilo celkem šest bývalých hráčů Penguins, mezi nimiž nechyběli 3 Češi.

Poprvé od sezóny 2002-03 se proti sobě utkali dva dlouholetí spoluhráči ? Mario Lemieux a Jaromír Jágr. Jako při posledním vzájemném duelu i dnes vyučoval učitel svého žáka. Za Rangers nastoupilo celkem šest bývalých hráčů Penguins, mezi nimiž nechyběli 3 Češi. Přesto však pouze jeden z nich bodoval proti svému bývalému klubu ? Darius Kasparaitis si připsal asistenci na první gól Rangers. Jaromír Jágr, Martin Straka, Michal Rozsíval a Ville Nieminen vyšli naprázdno, když všechny jejich pokusy vychytal vynikající Sebastien Caron.

A rozhodně se bylo na co koukat. Penguins se zásluhou svého kapitána ujali vedení až po patnácti minutách první třetiny. Mario Lemieux zužitkoval přihrávku Sergeje Gonchara, který dva roky hrál s Jágrem ve Washingtonu, a překonal Kevina Weekse. Byl to jeho šestý gól, přičemž si bod za přihrávku připsal i další Čech Josef Melichar.

Lemieux má nového učedníka a tím je Sydney Crosby. I on je nyní velkým talentem jako byl kdysi Jágr. Právě tento mladík, nezatížený významem duelu, vstřelil branku na 2:0, když převzal puk od Rica Jackmana a prostrčil je skrz Weeksovy betony. Byl to jeho pátý gól sezóny. ?Každým zápasem je lepší a lepší,? pochválil Crosbyho Lemieux. ?Je mu teprve 18 a je naším nejlepším hráčem každý zápas. Dnes to nebyla vyjímka.? Výše jmenovaný Jackman se vrátil do sestavy poté, co ho nechal Olczyk několik zápasů sedět, a znovu dokázal, že dokáže bodovat prakticky v každém zápase. Na 3:0 upravil Slovák Žiggy Pállfy, který navíc ještě mohl vstřelit branku z nařízeného trestného střílení, ale Weeks byl tentokráte proti.

Penguins tak vedli po 45. minutách 3:0 a možná ani v takový průběh nedoufali. Nicméně hokej se hraje 60. minut, což je pro tým Maria Lemieuxe letos tak trochu problém. O výrazné vedení dvěma brankami soupeře přišli a nebýt výtečně chytajícího Carona, který měl 35 úspěšných zákroků, mohli jít Rangers do prodloužení. ? Opravdu nás podržel. Když jsme začali panikařit zůstal klidným a vychytal nám zápas,? řekl Mario Lemieux. ?Nesmíme takhle často ztrácet vedení a nechávat to jenom na gólmanovi. Nemusel by to vždycky ustát.?

V 6. minutě třetí třetiny Rangers snížili zásluhou Ryana Hollwega a nyní byli blíže kontaktnímu gólu. Ten přišel o několik minut později , když si Penguins vybrali svoji pravidelnou dávku smůly. Caron při pokusu vyhodit puk zlomil hokejku a Marcel Hossa už snadno dopravil puk do prázdné brány. ? Žádné vedení již není bezpečné v letošní sezóně,? řekl Hossa a měl pravdu. Rangers vycítili šanci a při následné přesilovce šestkrát nebezpečně zahrozili. ?Byly to nejdelší dvě minuty v mém životě,? řekl Murley, který byl oním vyloučeným. ? Moje druhé vyloučení sezóny a zrovna v takovéhle situaci.?

?Tučňáci? však ukázali, že zlepšili hru v oslabení a neinkasovali, což bylo klíčové. ?Sehráli jsme to úžasně,? komentoval situaci Mark Recchi. Nutno dodat, že to bylo rovněž zásluhou Sebastiena Carona, který předvedl několik magických zákroků. ?Po zápase z Bostonem jsem potřeboval trochu nabýt sebedůvěru,? řekl Caron. ?Nedoufal jsem, že odchytám tento zápas jako jednička a jsem překvapen, že takhle vyšlo.? Přesilovka byla poslední pořádná šance Rangers, jak srovnat skóre. Penguins si vedení pohlídali a zápas tedy nakonec skončil 3:2. ?Nelze věci honit na poslední chvíli,? řekl po zápase Kevin Weeks, který celkem pochytal 21 střel. ?Ale způsob jakým jsme se o to pokusili, poukazuje na sílu našeho mužstva. O tři body nás připravil špatný začátek. ? Měli několik šancí, ale nedokázali jsme je proměnit,? řekl Jágr, který vyšel ze zápasu letos podruhé bez bodu. ? Nehráli jsme naši hru.? Naopak u Pens pochopitelně zavládla opačná atmosféra. ? Jsem rád, že se nám na hřištích soupeřů tak daří,? zmínil se Lemieux. ?Před nadcházejícím duelem v Atlantě si více věříme.? Že nevyhráli snadno je jisté, ale počítají se jenom góly. ?Bereme to,? dodal Caron. ?Nejdůležitější jsou dva body a ty máme.?