I druhé kolo začli Tučňáci jasným vítězstvím

Stejně jako první kolo play off, začali i to druhé Penguins přesvědčivým vítězstvím, tentokrát přehráli svého soupeře v poměru 4:1. O vítězství rozhodli hlavně při hře speciálních formací, dali totiž dva góly v přesilové hře a jeden v oslabení. Devět hráčů si připsalo minimálně jeden bod, Chris Kunitz a Evgeni Malkin bodovali dvakrát.

"Jsme mnohem blíže tomu, jak bychom chtěli hrát. Puk jsme drželi v útočném pásmu, forčekovali a dostávali soupeře pod tlak," okomentoval utkání trenér Dan Bylsma.

Penguins si díky své jednoduché hře dokázali vytvořit nejen tlak v útočném pásmu, ale vynutili si i fauly soupeře. V nabídnutých přesilových hrách pak předváděli, proč jsou považování za jeden z nejnebezpečnějších týmů v této herní činnosti.

Prosadili se v nich celkem dvakrát. Poprvé hned ve třetí minutě zápasu, kdy od modré čáry vystřelil obránce Paul Martin a puk po teči ottawského Jareda Cowena zapadl k pravé tyči brankáře Craiga Andersona. Této brance předcházel místy až drtivý tlak Penguins, kteří od úvodního hvizdu až po gól nedali ottawským ani troch prostoru a sami si vytvořili několik slibných šancí.

Druhý přesilovkový gól vstřelili Pens na konci druhé třetiny, kdy zvyšovali na 3:1. Po kombinaci první formace se po tlaku před brankáře prosadil doklepnutím z brankoviště Chris Kunitz.

"Přesilové hry jsou hodně důležité a s tím, co mají za hráče, jsou v nich velmi nebezpeční. Musíme se zaměřit na to, abychom hráli více disciplinovaněji," prozradil obránce Ottawy Marc Methot.

Penguins vstřelili v prvním kole v jednadvaceti přesilovkách celkem sedm gólů, ale vzhledem k tomu, že Ottawa jich povolila v prvním kole pouze tři a v základní části byla nejlepší v bránění oslabení, nečekalo se, že by se Penguins mohli takto prosazovat.

"V zápase jsme povolili jen tři přesilovky a soupeř dvě z nich využil," posteskl si trenér Ottawy Paul MacLean a pokračoval: "Využívají každou třetí početní výhodu, musíme se vyvarovat faulů."

Dalším klíčem k úspěchu Penguins byl jejich brankář. Tomáš Vokoun pustil pouze jedinou z šestatřiceti střel, které na něj šly. Překonal ho pouze ve čtvrté minutě Colin Greening, který vyrovnával na 1:1. Prosadil se důrazem v brankovišti, kdy dostal do sítě puk, který Vokoun neměl zcela pod kontrolou.

"Voky je skvělý od okamžiku, kdy nastoupil do branky. Určitě se cítí dobře a i tým je v dobré situaci, když se může spolehnout na dva sebevědomé brankáře," pochvaloval si po zápase Jarome Iginla a přidal se k němu i trenér Byslma: "Dnes hrál znovu velmi dobře. Od chvíle, kdy soupeř vyrovnal, hrál velmi dobře. S tím, jak zápas pokračoval, hrál lépe a lépe."

První třetinu Tučňáci však i přes vyrovnání Ottawy přece jen vyhráli, v její třinácté minutě totiž Evgeni Malkin dostal do branky puk po krásné přihrávce z rohu od Chrise Kunitze a vítězným gólem zvýšil na 2:1.

Poslední gól zápasu vstřelil v oslabení Pascal Dupuis. Ten jel společně s Mattem Cookem na jediného obránce Ottawy, zkušeně si počkal a místo očekávané přihrávky pak zápěstím přesnou střelou zavěsil.