Evgeni Malkin hattrickem a pěti body zdolal Tampu

Ve svém druhém zápase na floridské půdě změřili Penguins síly s celkem Tampy Bay a po bláznivém průběhu zvítězili 6:3. Hlavním hrdinou večera se stal Evgeni Malkin, který si připsal tři góly a dvě asistence a prakticky sám tak dotáhl Penguins k vítězství.

Zápas Pittsburgh začal tam, kde ten minulý proti Floridě skončil, tedy aktivní hrou, pevnou obranou a vytvářením si šancí. V těch prvních se ocitli Tyler Kennedy a Matt Niskanen. Oba prověřili Matieu Garona, brankáře, který s Pittsburghem získal v roce 2009 Stanley Cup střelami z větší vzdálenosti.

Prvního gólu se Penguins dočkali při přesilové hře hned ve třetí minutě zápasu. Evgeni Malkin nahrál v tísni u prvého mantinelu obránci Paulu Martinovi, ten předložil puk do rohu kluziště Jamesi Nealovi a ten na nic nečekal a střelou z první skóroval. Dráha střely šla prakticky rovnoběžně s brankovou čárou.

Další gól přidali Penguins o osm minut později po krásné akci Richarda Parka. Ten se zmocnil puku na útočné modré čáře, hezkým prohozením puku mezi nohama se zbavil bránícího Toma Pyatta a rychlou střelou zápěstím z mezikruží skóroval. Na počátku celé akce byl skvělý forčeking Steva Sullivana.

Hned o něco později mohl už na 3:0 zvýšit Tyler Kennedy, jeho střela z levé strany se však pouze otřela o břevno.

V čase 12:07 měli Penguins výhodu další přesilové hry. Po nedorozumění Evgeni Malkina a Jamese Neala na modré čáře se osamocen do obranné třetiny Penguins řítil Brett Connolly, který poté z rohu kluziště hledal před Fleurym osamoceného Toma Pyatta. K tomu se puk nakonec po odrazu od brusle Jamese Neala dostal a útočník Tampy střílel naprosto osamocený z bezprostřední blízkosti branky. Marc-Andre Fleury však situaci ustál a gólu zabránil.

Tampa Bay se probudila v poslední pětiminutovce první třetiny po velké šanci Vincenta Lecavaliera. Ten z hranice brankoviště netrefil skoro prázdnou branku, když puk poslal těsně vedle vzdálenější tyče.

Druhá třetina začala být zajímavá, pokud pomineme nastřelenou Richardem Parkem nastřelenou tyčku v začátku, až ve své druhé polovině.

Vše začala další tyč, tentokrát po střele Bena Lovejoye od modré čáry a teči Evgeni Malkina. Chvíli po ní si zpoza brankové čáry vyjel Dustin Jeffrey, z bezprostřední blízkosti však Garona nepřekoval.

Tampa Bay dostala puk za záda Fleuryho v čase 12:42, konkrétně bývalý hráč Penguins Ryan Malone. Vzhledem k tomu, že gólu dosáhl vysokou holí, tak se skóre nemohlo měnit.

Za dalších pár sekund vyslal do samostatného nájezdu na brankáře Evgeni Malkin Chrise Kunitze. Ten však v této vyložené šanci ukazatel skóre rovněž nezměnil, stejně jako po něm Zbyněk Michálek slibnou střelou od modré čáry.

Třetí třetina začala přesilovkou Penguins v níž hráči s tučňákem na prsou dokonale předvedli, jak má vypadat jeden z jejich přesilovkových vzorců. Evgeni Malkin vyčkal trpělivě na modré čáře, než mu do střelecké pozice na pravém kruhu najede James Neal. Až se tak stalo, vyslal Malkin na Neala milimetrově přesnou přihrávku, po níž kanadský reprezentant dělovkou z první příklepem prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Tampa Bay ani za stavu 0:3 v její neprospěch nesložila zbraně a minutu a půl po obdrženém gólu začla snižovat. Nejprve se po přihrávce Stevena Stamkosa zpoza branky trefil Teddy Purcell a přerušil tak rok trvající gólový půst.

O další dvě a půl minuty zaznamenal, tentokrát platný, gól Ryan Malone. Prosadil se v přesilové hře po pěkné přihrávce Vincenta Lecavaliera.

Na 3:3 srovnala Tampa Bay v čase 46:50, když se po skrumáži v brankovišti nejlépe zorientoval Teddy Purcell a vstřelil tak svůj druhý gól v utkání. Všechny tři góly dokázala Tampa vstřelit v rozmezí tří minut a padesáti sekund.

Evgeni Malkin se však rozhodl, že se žádný zvrat konat nebude a že Tučňákům získá třígólový náskok zpět. Učinil tak, aniž by k tomu potřeboval jedinou asistenci od svých spoluhráčů. Chvilku po vyrovnávacím góle se zatím jen zastřeloval, když trefil pouze břevno soupeřovi branky.

Poprvé se prosadil v čase 47:38, když získal v levém rohu puk, najel si s ním na střed a po backhandové kličce zavěsil do pravého horního růžku branky.

Druhý gól vstřelil Malkin o 48 sekund později poté, co si dojel z obranné třetiny odražený puk a v samostatném nájezdu na Garona použil opět backhandovou kličku, tentokrát však v mnohem větším rozsahu, po níž v pádu po ledě zasunul.

Třetím gólem pak Malkin potvrdil na konci zápasu vítězství gólem do prázdné branky. Gól vstřelil střelou od červené čáry.

Za stavu 3:6 si ještě Tampa Bay vyžádala oddechový čas a znovu pak zkoušela hru bez brankáře, ve které mohl Malkin vstřelit čtvrtý gól. Při pokusu o průchod s pukem středním pásmem mu však Matt Gilroy vysekl hůl a tak nemohl Malkin zakončovat.

Okolo třinácté minuty třetí třetiny se odehrálo několik potyček, které vyprovokoval frustrovaný Vincent Lecavalier, který také obdržel dvojitý trest za hrubost a osobní trest.