Cenný bod?

Každý bod venku se počítá jako dobrý. Vlastně se to stává skoro pokaždé. Hostující tým přijede do ?nepřátelského prostředí?, musí se vyrovnat s nepřízní osudu, možná celý zápas odehrát odzadu a možná na konci získat za své úsilí alespoň jeden bod, i když nakonec prohraje v prodloužení či na nájezdy.

Promiňte proto Penguins, že o porážce 3:2 nad New York Rangers takto neuvažují. Pro jakýkoli tým je totiž velice těžké ? zvláště když z posledních sedmi zápasů vyhrál jediný zápas ? být spokojen s bodem, když poté, co měl 12 minut před koncem dvougólové vedení, získal pouze jediný bod. ?Bod bereme,?řekl Crosby. ?Stěžovat si nebudeme. Zároveň však je pro nás těžké pochopit, jak jsme tak dobře rozehraný zápas nemohli dotáhnout do konce.? Penguins (11-11-5) ztratili naději na druhý bod, když brankář Henrik Lundqvist zastavil Evgeni Malkina, Nilse Ekmana a Sidney Crosbyho na samostatných nájezdech na konci zápasu. To ovšem tak velké překvapení není ? brankář Rangers totiž letos pochytal všechny nájezdy, kterým letos čelil. Bylo jich celkem 22. ?Viděl jsem, jak šel Lundqvist často dolů,?řekl Crosby o své strategii na nájezdy. ?Byl často zalezlý v bráně, proto jsem dlouho čekal jestli nepůjde rychle na led. On si však dobře počkal a zůstal trpělivý.?

Na druhé straně si gólman Fleury poradil s Mattem Cullenem, avšak na Brendana Shanahana nestačil a právě jeho pokus byl vítězným gólem večera. ?Byla to spíše střela zápěstím. Moc jsem se nenapřáhl, zato jsem do toho dal co nejvíce síly,?řekl střelec vítězné branky, který svůj pokus poslal do pravého horního rohu. ?Obyčejně se snažím trefit horní růžek branky. Nikdy toho moc nevymýšlím. Vyberu si horní roh a doufám, že na něj brankář nedosáhne.? Trenér hostí Michel Therrien před utkáním opět přeskládal útočné formace, když ke Crosbymu postavil Ryana Malona a Marka Recchiho, zatímco s Malkinem hrál Christensen a Colby Armstrong. Změny nepřinesly jediný gól ze situace pět na pět či čtyři na čtyři. ?S dnešním výkonem jsem moc spokojený,?řekl Lundqvist. ?Byl to náročný zápas. Penguins hráli opravdu moc chytře. Ve třetí třetině jsme hráli opravdu dobře a často jsme dostávali soupeře pod tlak. K vítězství nám pomohla třetí třetina.?

Brankář hostí Marc-Andre Fleury, jenž v poslední době nepodával zrovna fantastické výkony, předvedl v první třetině fantastický a zároveň klíčový zákrok. V čase 4:10 na něj jeli, nikým nehlídáni, Jaromír Jágr a Michael Nylander, avšak Fleuryho pravý beton zabránil pohromě. Pak se za obranu Rangers dostal i Nils Ekman, který byl faulován a byl tedy odměněn trestným nájezdem, který více jak minutu před koncem první třetiny proměnil v první gól Penguins. Svůj pokus zakončil perfektním blafákem do backhandu a zaznamenal šestou trefu sezóny. ?Myslím si, že dokážu mnohem víc než doposud,?řekl Ekman. ?Takže jsem za něj rád.? Michael Nylander, který hrál v útoku s Jágrem a Strakou musel v polovině druhé třetiny ukončit zápas, protože jeho žena byla odvezena do nemocnice, kde mu nakonec porodila šesté dítě. O senzaci večera se však postaral hlavně Crosby, který si patrně uvědomil, že každý zápas bez pěkné branky je k ničemu a při přesilovce z vlastního pásma projel celé kluziště, aby si nakonec postupně poradil s celou čtveřicí hráčů Rangers.Penguins v tu dobu kontrolovali hru a zdálo se, že mají vítězství nadosah. Opak byl však pravdou.

Rangers ve třetím dějství ožili gólem Blaira Bettse z oslabení a za dalších 90 sekund vyrovnal Brendan Shanahan, který využil vyloučení Evgeni Malkina. Penguins se sice drželi celé prodloužení (?Jezdci? ani nevystřelili na bránu), avšak na nájezdy nakonec podlehli. ?Nevím, co mám na to říct,?řekl Ekman. ?Docela nás to mrzí. Řeknu vám to asi takhle: Měli jsme tenhle zápas vyhrát.? Čtvrteční duel rovněž představil jednoho navrátilce v řadách ?Jezdců?. Obránce Darius Kasparaitis nastoupil poprvé od 30. října, zatímco útočník Jarkko Immonen odehrál svůj debut v NHL. ?Jsem rád, že jsme vyhráli,?řekl Kasparaitis o svém návratu. ?Vítězství je vítězství. Do poslední minuty jsme věřili, že je můžeme porazit. Henrik chytal bezvadně. Bereme dva body a nezáleží, jak jsme je nakonec získali.?