Bez Crosbyho, bez bodu

Pittsburgh Penguins - New York Islanders bylo klasické odpolední utkání. Kdo snad čekal rychlý hokej nahoru a dolu, musel být pekelně zklamaný.

V tomto utkání diváci mohli vidět: řadu nepřesností, málo branek, žádné vzrušení, jednoduše nebylo k vidění skoro nic, co by mělo neutrálního diváka oslnit nebo zaujmout. Ale přeci jenom se pár zajímavých situací na ledě v Nassau Coliseum odehrálo. Hned při rozbruslení před zápasem zmátl komentátory a snad všechny přítomné Sidney Crosby, který se byl projet a rozcvičoval se jako kdyby měl do zápasu zasáhnout, ale nakonec byla realita jiná. Crosby se do zápasu nezapojil, ale jeho start se očekává již zítra proti New Yorku Rangers. V první třetině gól nepadl, ale rozhodně pár šancí na vstřelení branky měly oba týmy. Pittsburgh měl k dispozici za první dvacetiminutovku celkem 4 přesilové hry. Ovšem v prvních dvou spíše hrozili domácí Islanders, kteří se tlačili do slibných šancí i když měli nevýhodu jednoho muže v poli. Jednu z nich promarnil Andy Hilbert, vpádu nedokázal přehodit již ležícího Thibaulta. Dalším kdo zahrozil ve vlastním oslabení byl Trent Hunter, který tvrdě vypálil z vrcholu kruhů, ale neuspěl. Penguins poté měli přesilovku pět na tři dlouho drželi domácí pod tlakem, ale nic z toho nevytěžili. Střely Malkina i Gonchara, DiPietro pohotově vyrážel do koutů.

Ve druhé třetině se již diváci dočkali prvních gólů, ale skóre ukazovalo výsledek pouze 1:0. První gól zápasu padl po hrubé chybě v rozehrávce, kdy brankář hostí Thibault chtěl poslat kotouč zpoza branky po mantinelu na svého spoluhráče, ale jeho záměr vystihl Miroslav Šatan objel branku nahrál na zcela nepokrytého Alexe Yashina, který z blízkosti se štěstím překonal Thibaulta. Zápas hodně ovlivnila neuznaná branka Pittsburghu, konkrétně Colbyho Armstronga totiž nebyla uznána z důvodu údajné nahrávky rukou od Evgeni Malkina. Celou akci začal sám Armstrong, který nahrál před branku na Malkina ten byl, ale rychle zneškodněn jedním z obránců a ležel tak v brankovišti, Armstrong dostal údajnou přihrávku rukou od Malkina a pohotově poslal puk za bezmocného DiPietra. Rozhodčí nejprve ukázal do branky jako, že branka platí, ale nakonec se jel poradit s videorozhodčím, který branku neuznal. Další zajímavou akcí bylo přečíslení Pittsburghu tři na dva. Dopředu se hnalo v zápase jasně nejaktivnější trio hostů Recchi ? Malkin ? Armstrong, ale posledně jmenovaný dal jasně najevo co udělá, když už za modrou čárou se napřáhl na golfový úder a napálil puk přímo do lapačky DiPietra. Poslední událost druhé třetiny byl tvrdý střet s brankářem domácích, to když si nebral servítky Malkin, který doslova sestřelil DiPietra za jeho brankou.

Třetí třetina se nesla ve znamení Islanders nikoliv, že by byli lepší, spíše měli štěstí na svých holích a dokonale toho využili. První šanci třetí třetiny měl v tomto utkání velmi aktivní Malkin, dostal se při vlastním oslabení do brejku, ale byl zahákován a nemohl tedy udělat nic jiného než jenom zkusit štěstí střelou. Neuspěl, ale alespoň si vykoledoval faul od Hilla. Penguins přesilovku nevyužili mimochodem z 9 možností neproměnili žádnou. Tak přišel trest. Nejprve Miroslav Šatan tečoval střelu Brendana Witta 2:0. A o necelé tři minuty později se prosadil střelou z první Sean Hill 3:0. Jeho střela nebyla nikterak prudká, bylo záhadou, že prošla až za Thibaultova záda. Pittsburgh se ale nevzdal. Dále bojoval. Dominic Moore měl na své holi snížení, ale po Thorburnově přihrávce nedokázal usměrnit puk za brankovou čáru. Odpověď ze strany Islanders přišla v podobě přečíslení dva na jednoho, kdy Yashin vybídl Blakea, ale ten netrefil branku. Jediným odpoledním střelcem Pittsburghu se stal Evgeni Malkin, který dostal přihrávku od Armstronga, nezaváhal a z levého kruhu poslal nechytatelný projektil do sítě bezmocného DiPietra 1:3. Necelé čtyři minuty před koncem utkání ještě Malkin inkasoval tvrdý nicméně čistý hit od Witta. Zřejmě pomsta za DiPietra. Kdyby Penguins proměnili v první třetině přesilovku pět na tři nebo jakoukoli jinou početní výhodu z devíti možných. Mohlo se utkání vyvíjet úplně jinak, také neuznaný gól určitě hráčům z Pensylvánského klubu moc nepomohl. Islanders podržel velmi dobře chytající Rick DiPietro. Celkově by se dalo říci vyrovnaný zápas. I když Pittsburgh svého dnešního soupeře přestřílel v poměru 37:29, ale na body to nestačilo.